Home Standings Tracks Cars Drivers Statistics Lap Times Gallery Rules Links Forms Send email Dansk / English

Formula D Århus

Vi er en løs gruppe af folk, der mødes en gang om måneden fra januar til oktober for at spille formel 1-brætspillet Formula De.
Spillet er et formel 1-brætspil, der giver dig mulighed for at køre en bil, som du selv har sat op inden løbet.
Du slår en terning for det gear, du vælger at køre i, og det er dig, der bestemmer, om du vil køre hurtigt hen til et sving for at køre fra de andre nu, eller om du hellere vil passe på din bil, så du kan køre hurtigt til sidst i løbet.
Grin højt, når regnen bryder frem i Monaco lige inden du går i pit og kan skifte til regndæk (men efter de andre er kørt ud på hårde dæk), og jubl, når din kører udnytter slipstrømmen på de andre racere i Melbourne og overhaler 3.
Græd, når din motor sætter ud på Interlagos mens du var på vej til en sikker sejr og nyd, når din racer efter et langt løb kører over målstregen for sidste gang.
For at vinde løbet skal du bruge strategi, overblik og held.
Er det dig, der vinder næste løb?


The next race is Tuesday, October 24.

Calendar 2017

Day Date Track Shape Winner
Monday January 23. New Jersey Omrids Søren Mors
(link)
Monday February 20. Spa-Franchorchamps Omrids Bjarke
(link)
Monday March 6. Detroit Omrids Søren Mors
(link)
Monday April 3. Monaco Omrids Martin
(link)
Monday May 1. Watkins Glen Omrids Niels
(link)
Thursday June 1. Lexington (short) Omrids Niels
(link)
Monday August 21. Zandvoort 2 Omrids Niels
(link)
Monday September 18. Watkins Glen (short) Omrids Niels
(link)
Tuesday October 24. Hockenheim(2009) Omrids -
Tuesday November 21. Daytona Beach Omrids -
Next race (October)
N�ste l�b
Pictures from former races:
L�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbillede
L�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbillede
L�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbillede