Home Standings Tracks Cars Drivers Statistics Lap Times Gallery Rules Links Forms Send email Dansk / English

Formula D Århus

Vi er en løs gruppe af folk, der mødes en gang om måneden fra januar til oktober for at spille formel 1-brætspillet Formula De.
Spillet er et formel 1-brætspil, der giver dig mulighed for at køre en bil, som du selv har sat op inden løbet.
Du slår en terning for det gear, du vælger at køre i, og det er dig, der bestemmer, om du vil køre hurtigt hen til et sving for at køre fra de andre nu, eller om du hellere vil passe på din bil, så du kan køre hurtigt til sidst i løbet.
Grin højt, når regnen bryder frem i Monaco lige inden du går i pit og kan skifte til regndæk (men efter de andre er kørt ud på hårde dæk), og jubl, når din kører udnytter slipstrømmen på de andre racere i Melbourne og overhaler 3.
Græd, når din motor sætter ud på Interlagos mens du var på vej til en sikker sejr og nyd, når din racer efter et langt løb kører over målstregen for sidste gang.
For at vinde løbet skal du bruge strategi, overblik og held.
Er det dig, der vinder næste løb?


The next race is Tuesday, August 14.

Calendar 2018

Day Date Track Shape Winner
Tuesday January 23. Buddh Omrids Christa
(link)
Tuesday March 6. Nevada Ride Omrids Niels
(link)
Tuesday March 20. Hockenheim(2009) Omrids Bjarke
(link)
Tuesday April 24. Zandvoort 1+2 Omrids Christa
(link)
Monday May 28. Socchi Omrids Niels
(link)
Monday June 18. Buenos Aires (short) Omrids Lars
(link)
Tuesday August 14. Estoril Omrids -
Tuesday September 11. Elkhart Lake Omrids -
Tuesday October 9. Detroit Omrids -
Tuesday November 20. Daytona Beach Omrids -
Next race (August)
N�ste l�b
Pictures from former races:
L�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbillede
L�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbillede
L�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbilledeL�bsbillede